Jedną z najpopularniejszych metod jest laser CO2, który w uniwersalny sposób pozwala na odparowanie tkanki bez ryzyka krwawienia, dzięki czemu zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Tuz po zabiegu miejsce, w którym działał lekarz pokryte jest strupkiem, który należy utrzymywać w suchości, aby pozostał na swoim miejscu jak najdłużej. Laserem CO2 można usunąć prosaki, włókniaki miękkie, twarde, brodawki wirusowe oraz rozszerzone gruczoły potowe zwane syringoma. Metoda to niesie ze sobą najmniejsze ryzyko wystąpienia powikłań w postaci blizn, zakładając iż pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich po zabiegu.
Kolejną metodą jest zabieg elektrokoagulacji, który polega na koagulacji białek w zmianach skórnych za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Przeznaczony jest m.in. do usuwania włókniaków miękkich, ale niesie ze sobą ryzyko pozostawienia blizn.
Innym sposobem na usuwanie zmian skórnych jest krioterapia, czyli wymrożenie powstałej narośli. Okres gojenia rany w porównaniu do lasera CO2 jest dłuższy, ze względu na powstały pęcherz i stan zapalny.
Ostatnią i najbardziej inwazyjną metodą jest usunięcie chirurgiczne, które stosowane jest w przypadkach włókniaków twardych oraz bardzo dużych włókniaków miękkich. Chirurgicznie usuwamy tez wszystkie zmiany melanocytowe, które po badaniu dermatoskopowym okazały się wzbudzać wątpliwości i wymagają przebadania histopatologicznego.
Rozważając usunięcie zmian skorych powinniśmy się zasugerować opinią doświadczonego lekarza dermatologa, aby pomógł nam dobrać skuteczną, a przede wszystkim bezpieczną metodę.
DR N. MED. JULITA ZACZYŃSKA-JANECZKO