ul. Świętej Gertrudy 24, 31-048 Kraków, tel:  12 433 83 83     Klinika Janeczko – medycyna estetyczna i dermatologia

plen
filtruj wg obszarów ciała
lady_small
włosy twarz szyja i dekolt ręce i nogi klatka piersiowa i plecy brzuch i pośladki narządy płciowe dłonie i stopy

Rejestracja telefoniczna

od poniedziałku do piątku
od 9:00 do 20:00
(12) 433 83 83
660 495 253

Rejestracja on-line

Zapisz mnie na wizytę

Dylematy ochrony przecisłonecznej

Filtry przeciwsłoneczne - co trzeba wiedzieć?

Stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej wydaje się rzeczą oczywistą w ostatnim czasie. Są jednak kwestie, które nadal wzbudzają wątpliwości. Postanowiłyśmy uporać się z mitami krążącymi w tym temacie i postaramy się odpowiedzieć na najbardziej popularne pytania dotyczące filtrów przeciwsłonecznych.

1.Czy filtry słoneczne się sumują? Jeżeli fluid posiada filtry, czy zasadne jest używanie kremu z filtrami dodatkowo?

Filtry się nie sumują. Należy stosować krem z wysokim filtrem pod fluid, dlatego że produkty do makijażu mają zazwyczaj niskie filtry, około SPF 15. Poza tym, aby produkt chronił przed słońcem w wymiarze, który podany jest na opakowaniu trzeba nałożyć 2 g kremu na 1 cm2 skóry, co zazwyczaj nie jest spełniane przez konsumentów. Produkty z filtrami świetnie się zatem uzupełniają.

2. Czy można zasugerować, że to filtry fizyczne są lepsze i dlaczego?

Filtry fizyczne np. tlenek cynku i tytanu to filtry, które pozostając na powierzchni skóry odbijają promieniowanie słoneczne – zarówno UVA jak i UVB. Są one filtrami fotostabilnymi, czyli nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem promieniowania słonecznego oraz nie uwrażliwiają skóry – nadają się do wrażliwych skór. Ich wadą jest jednak biały kolor. Kremy bogate w te filtry są zazwyczaj tłuste i nie nadają się do skór trądzikowych – mogą działać komedogennie. Proces mikronizacji może co prawda poprawić konsystencję składników, pogarsza on jednak ich właściwości chroniące. Filtry chemiczne np. Oktokrylen pochłaniają promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło. Krem oparty tylko na filtrach chemicznych mógłby być problematyczny w przypadku skór naczyniowych, które mogłyby się „przegrzewać”.  Dopiero zastosowanie odpowiedniej kompozycji filtrów zapewnia skórze odpowiednia ochronę. Obecnie mamy na rynku filtry najnowszej generacji łączące w sobie cechy filtrów chemicznych i fizycznych np. Tinosorb M.

3. Czy w tropikach należy cały czas stosować maksymalną ochronę?

Tak, dlatego, że w krajach tropikalnych słońce oddziałuje na skórę dużo silniej. Korzystając z basenów i akwenów wodnych zmywamy warstwy kremu, który trzeba bezwzględnie dosmarowywać, aby nie doszło do poparzenia.

4. Dlaczego tak ważna jest ochrona dzieci, także na co dzień? Czy skóra ‘pamięta’ uszkodzenia słoneczne?

Dzieci do 6 miesięcy nie powinny być wystawiane bezpośrednio na słońce dlatego, że ich system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony i może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. Wolne rodniki wytwarzające się pod wpływem promieniowania powodują uszkodzenie DNA oraz wytworzenie dimerów tyminy. Uszkodzenia słoneczne kumulują się i mogą ujawniać się po latach w postaci zmian nowotworowych np. czerniaka.

5. Czy zasadna jest powtórna aplikacja filtrów, gdy używamy kosmetyków wodoodpornych?

Kosmetyk wodoodporny również musi być powtórnie aplikowany. Produkty te zazwyczaj utrzymują się na skórze około 40 -60 minut podczas kąpieli (informacja o czasie utrzymywania powinna znajdować się na opakowaniu kosmetyku) o ile nie będziemy wycierać skóry. W takim przypadku należy dosmarować krem po każdym wytarciu ręcznikiem.

6. Jak chronić na co dzień cerę fotowrażliwą?

Należy bezwzględnie stosować fotostabilny krem zawierający filtry fizyczne i chemiczne SPF 50. Produkt trzeba dosmarowywać w ciągu dnia nawet co 2 godziny w wypadku ekspozycji na słońce. Dbajmy również o codzienną dawkę antyoksydantów w diecie.

7. Czy to prawda, że jak użyję filtru to się nie opalę?

Nawet filtr SPF 50 chroni tylko przed około 98 % promieniowania. Poza tym jak już wspomniałam wcześniej, aby chronił w takim stopniu musi być nałożony w dużej ilości – co zazwyczaj nie jest wykonalne. Tak więc nawet pod ochroną filtrów mamy możliwość się opalić.

DR N. MED. JULITA ZACZYŃSKA-JANECZKO

Powiązane zabiegi

dermatologia laserowa

Fotoodmładzanie

Zabieg fotoodmładzania to unikalna procedura pozwalająca na odmłodzenie skóry przy pomocy impulsowego źródła światła IPL.

dermatologia laserowa

Fotoodmładzanie

Zabieg fotoodmładzania to unikalna procedura pozwalająca na odmłodzenie skóry przy pomocy impulsowego źródła światła IPL.

Rejestracja telefoniczna

od poniedziałku do piątku
od 9:00 do 20:00
(12) 433 83 83
660 495 253