ul. Świętej Gertrudy 24, 31-048 Kraków, tel:  12 433 83 83     Klinika Janeczko – medycyna estetyczna i dermatologia

plen
filtruj wg obszarów ciała
lady_small
włosy twarz szyja i dekolt ręce i nogi klatka piersiowa i plecy brzuch i pośladki narządy płciowe dłonie i stopy

Rejestracja telefoniczna

od poniedziałku do piątku
od 9:00 do 20:00
(12) 433 83 83
660 495 253

Rejestracja on-line

Zapisz mnie na wizytę

Pielęgnacja skóry suchej zimą

Jak pielęgnować skórę suchą w zimie?

Zima to pora roku, która nie rozpieszcza naszej skóry. Wiatr, mróz i zmieniająca się gwałtownie po wejściu do pomieszczeń temperatura doprowadzają do jej przesuszenia. Problem dotyczy zwłaszcza osób, które niezależnie od pory roku borykają się z problemem suchej skóry.

Wraz ze spadkiem wilgoci w otoczeniu, zwiększa się ilość traconej wody i skóra staje się jeszcze bardziej przesuszona. Czynniki środowiskowe tj. np. niskie temperatury, również sprzyjają temu zjawisku. Dużo częściej pojawia się pieczenie i ściągnięcie skóry i odczuwamy dyskomfort. Konieczne wydaje się wiec regularne stosowanie kremów i balsamów nawilżających skórę zwłaszcza na okolicę twarzy, gdyż jest ona bezpośrednio narażona na szkodliwe czynniki. Do skóry na całym ciele zastosować można emolienty, które skutecznie ukoją pieczenie i ściąganie.
Do pielęgnacji skóry używamy preparatów typu emulsja W/O. Są to wszystkie mleczka, które zostawią na skórze lekko tłustą warstwę ochronną. Unikamy żelu do mycia twarzy. Najlepiej unikać również wody z kranu – zamiast tego zastosować wodę termalną, mineralną lub przegotowaną. Zalecane jest używanie toniku, który przywróci naturalne pH skórze. Najlepiej nie stosować do oczyszczania wody i mydła. Cera sucha nie lubi częstych peelingów ziarnistych, ściągających maseczek do twarzy i nadmiaru słońca. Nie wolno używać preparatów na bazie alkoholu i silnie zasadowych. Dobrze sprawdzą się delikatne peelingi, które jej nie podrażnią, maseczki odżywcze i nawilżające. Jako kurację odżywczą w sezonie zimowym można zastosować perły ceramidowe.
Krem na zimę dla skóry suchej powinien być kremem o konsystencji tłustej lub półtłustej. Stanowi on barierę dla czynników środowiskowych i zapobiega nadmiernej utracie wody (TEWL). Zimą skórę należy więc zarówno nawilżać jak i natłuszczać. Krem powinien zawierać składniki, które zwiążą wodę w naskórku tj. glicerynę, kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, panthenol. Musi też zawierać substancje natłuszczające tj. oleje roślinne np. lniany, masło roślinne np. masło Shea, lanolinę, wazelinę oraz obowiązkowo wysokie filtry przeciwsłoneczne.
Stosowanie niewłaściwego kremu na zimę do skóry suchej może skutkować jej nadmiernym przesuszeniem . Będzie ono objawiało się szorstkością, pieczeniem, szczypaniem. Skóra zacznie się również złuszczać otrębiasto. Może nawet pękać. Narażona jest zwłaszcza okolica warg.

Odpowiednio dobrane zabiegi, którym można poddać się w gabinecie dermatologicznym mają znaczący wpływ na poprawę kondycji skóry. Bardzo dobrze sprawdzą się peelingi chemiczne oraz zabiegi mezoterapii igłowej. Największą popularnością wśród pacjentów, którzy zmagają się ze suchą skórą cieszy się Dermapen – który doskonale nawilża, również obszar wokół oczu.

Dr n. med.Julita Zaczyńska-Janeczko

Powiązane zabiegi

dermatologia estetyczna

Mezoterapia

To zabieg, który polega na podawaniu cieniutką igiełką, małych dawek preparatu w skórę. Preparaty zwane koktajlami w zależności od wskazań zawierają w sobie substancje rewitalizujące, odżywcze czy regenerujące np. kwas […]

dermatologia estetyczna

Nowy Dermapen 4.0!

Dermapen, którego działanie oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania przy pomocy pulsujących igieł, pozwala na wprowadzenie substancji czynnych wgłąb skóry. Zabieg ten jest komfortowy dla pacjenta, a precyzja urządzenia jest […]

dermatologia estetyczna

Nowy Dermapen 4.0!

Dermapen, którego działanie oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania przy pomocy pulsujących igieł, pozwala na wprowadzenie substancji czynnych wgłąb skóry. Zabieg ten jest komfortowy dla pacjenta, a precyzja urządzenia jest […]

Rejestracja telefoniczna

od poniedziałku do piątku
od 9:00 do 20:00
(12) 433 83 83
660 495 253