Co robić, kiedy skóra głowy swędzi?

Wiele osób, zwłaszcza w okresie letnim boryka się z problem swędzącej skóry głowy. Pomijając fakt,  iż jest to dolegliwość bardzo uciążliwa, może ona również utrudniać kontakty towarzyskie. Powodem podrażnienia mogą być różne czynniki, nie zapominajmy jednak, że długotrwałego swędzenia nie możemy lekceważyć i najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza.

Czynniki mogące wywoływać podrażnienie skóry głowy:

  • zbyt agresywna pielęgnacja – ten problem dotyczy zazwyczaj kobiet: częste suszenie zbyt gorącym powietrzem, modelowanie twardymi szczotkami, wałki, lokówki, prostownice. Zaliczamy tutaj również częste farbowanie włosów oraz alergie na składniki mieszanek koloryzujących,
  • uczulenia na substancje wchodzące w skład szamponów i odżywek (np. silikony), żelu do włosów, lakierów, pianek, produkty przeznaczone do leczenia łojotokowego zapalenia skóry,
  • nietolerancje pokarmowe – nietolerancja glutenu, laktozy,
  • noszenie czapek, peruk, kapeluszy,
  • długotrwała, bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne, solarium,
  • problemy dermatologiczne skóry głowy.

Aby zapobiec problemowi należy używać łagodnych szamponów i odżywek z ekologicznych i naturalnych składników. Pamiętajmy, aby nie nakładać odżywek na skórę głowy, a szampon dokładnie spłukać. Ograniczyć należy również suszenie włosów. Suszarki używajmy, kiedy włosy już naturalnie podeschną.

Dbajmy o dostarczenie składników mineralnych poprzez stosowanie odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce. Jeżeli zabiegi te nie przyniosą rezultatów i problem nadal nam doskwiera nie próbujmy leczyć się na własną rękę, gdyż możemy pogorszyć sytuację. Udajmy się do dermatologa, który ustali przyczynę swędzenia.

Add Your Comment