JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ NACZYNIOWĄ?

[dt_sc_simple_heading type=”simple” text=”JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ NACZYNIOWĄ ?”]Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi[/dt_sc_simple_heading]

Problemy ze skórą naczyniową  dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, zwłaszcza w wieku 30-50 lat. Zaniedbana skóra naczyniowa może z czasem doprowadzić do wystąpienia trądziku różowatego. Choroba ta objawia się utrzymującym się rumieniem oraz  pojawianiem się grudek i krostek, a u mężczyzn może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych na nosie (rhinophyma).

Skomplikowany system neurtoransmiterów sterowany przez układ nerwowy i odpornościowy reguluje pracę naczyń krwionośnych. Kiedy dochodzi do zaburzeń jego funkcjonowania o różnej etiologii, pojawiają się takie problemy jak: rozszerzone naczynia krwionośne tzw. teleangiektazje, nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, powstający z czasem trwały rumień, plamki rubinowe, nadwrażliwość oraz trądzik różowaty. Zmiany zazwyczaj widoczne są na nosie, policzkach i brodzie (przybierają kształt motyla) Najbardziej narażone są osoby z jasnym fototypem oraz skórą suchą, gdyż w tym przypadku naskórek jest cienki, a warstwa hydrolipidowa zabezpieczająca skórę jest znacznie uboższa niż w przypadku np. cery tłustej.  Skłonność do zmian naczyniowych przekazywana jest najczęściej genetycznie. U osób ze skórą naczyniową mięśniówka naczyń jest słabsza i mniej elastyczna, co prowadzi do słabej cyrkulacji krwi. W naczyniach włośniczkowych zalega krew nieutlenowana, co daje im sinawy kolor. Naczynia bardzo silnie reagują na bodźce emocjonalne. Bezpośrednia reakcja wywoływana jest przez mediatory i neuropeptydy m.in: histaminę, wazopresynę, substancję P, prostacyklinę, które uwalniane są do krwi na skutek podrażnienia różnymi czynnikami.  Do grupy tych czynników zaliczyć można: zbyt agresywną pielęgnację, niskie temperatury, silne nasłonecznienie, saunę, ostre i gorące potrawy, stosowanie leków. Skóra naczyniowa występuje również w przebiegu niektórych chorób np. toczeń rumieniowaty, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia trawienia, Wygląd skóry ma bardzo duży wpływ na jakość życia oraz na samoocenę. Osoby, u których występuje problem z cerą bardzo często mają trudności w życiu socjalnym, mają bardzo niską samoocenę. Z tego względu bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji lub w bardziej zaawansowanych przypadkach leczenia dermatologicznego.

Jak powszechnie wiadomo bardzo duży wpływ na stan cery ma dieta. Przy problemach z naczynkami należy zrezygnować z pikantnych przypraw oraz ze słodyczy, które powodują skoki poziomu cukru we krwi. Kluczowe jest również nawodnienie oraz odpowiednia podaż bioflawonoidów oraz kwasów omega 3, które działają przeciwzapalnie. Bardzo istotne są również witaminy z grupy B, witamina C, K oraz A.

Najważniejsze jest działanie prewencyjne poprzez odpowiednią pielęgnację. Oczyszczamy skórę preparatami o  neutralnym pH tj. około 5,5, przy użyciu letniej, przegotowanej wody. Nie stosujemy gorących kąpieli. Zalecane są płyny micelarne, mleczka, śmietanki oraz emulsje olejowe, gdyż nie przesuszają one skóry. Korzystne jest używanie toników na bazie wyciągów roślinnych np. z rumianku, głogu, szałwii, skrzypu polnego, miłorzębu japońskiego, wywaru z siemienia lnianego. Pielęgnacja dzienna powinna skupiać się na ochronie skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: słońcem, zimnem, klimatyzacją itd. Krem na dzień musi  zawierać wysoki filtr przeciwsłoneczny, zawierający zwłaszcza filtry fizyczne: tlenek cynku, tlenek tytanu, które odbijają promieniowanie. Ponadto w okresie zimy preparaty te powinny zawierać składniki okluzyjne np. oleje i woski oraz substancje wzmacniające barierę hydrolipidową (ceramidy, estry kwasów tłuszczowych, fitosfingozynę). Noc natomiast jest czasem na regenerację, aplikujemy więc na skórę produkty, które będą wzmacniały system mikrokrążenia oraz łagodziły podrażnienia. Pielęgnację należy oczywiście dostosować do typu skóry – inaczej będziemy dbać o skórę suchą naczyniową, a inaczej o tłustą naczyniową.  Istnieje wiele substancji wzmacniających naczynia krwionośne, zmniejszających rumień oraz reaktywność skóry. Są to m.in:

  • Ekstrakt z kasztanowca (Aesculus Hippocastanum) – zawiera m.in escynę, która należy do grupy flawonoidów oraz kumaryny. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwrumieniowe, wzmacniające. Zapobiega zastojom krwi w naczyniach oraz wyciekanu osocza krwi z naczyń do tkanek czyli działa przeciwobrzękowo.
  • diosmina i hesperydyna-  diosmina to flawonoid w postaci glukozydu, składnik aktywny roślin z rodziny rutowatych. Od hesperydyny różni się wiązaniem podwójnym pomiędzy dwoma atomami węgla  w centralnym pierścieniu węglowym. Od wielu lat jest stosowana w celu usprawnienia funkcjonowania naczyń krwionośnych – hamuje reakcje zapalne, zwiększa elastyczność ścianek naczyń żylnych, zmniejsza ich przepuszczalność oraz poprawia drenaż limfatyczny. Hesperydyna natomiast ma za zadanie zabezpieczyć naczynia przed uszkodzeniami i działać przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwutleniająco. Ponadto normalizuje ona poziom niektórych prostaglandyn.
  • D-pantenol – inaczej prowitamina B5, wykazuje działanie łagodzące, regenerujące oraz nawilżające, ma właściwości higroskopijne, wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka, przez co zmniejsza TEWL
  • wyciąg z ruszczyka – jest cenionym w kosmetyce składnikiem roślinnym. Wyciąg z tej wiecznie zielonej rośliny z rejonu Morza Śródziemnego zawiera ruskogeninę, która poprawia mikrokrążenie, łagodzi podrażnienia, redukuje obrzęki, uszczelnia naczynia krwionośne, co wpływa bezpośrednio na redukcję zaczerwienienia skóry. Ponadto preparaty z ruszczykiem posiadają właściwości nawilżające, zmiękczające i ochronne.
  • witamina C – niezbędna do syntezy kolagenu, zapobiega siniakom i mikrowylewom, uszczelniając naczynia krwionośne

Wśród substancji czynnych używanych w kosmetykach dla osób z cerą naczyniową znajdziemy również: arnikę górską, rutynę, ekstrakty z róży,  aloes, rumianek, bisabolol, miłorząb japoński, trehalozę, niacynamid. Do złuszczania skóry naczyniowej nie stosujemy agresywnych peelingów, wybieramy peelingi enzymatyczne lub delikatnie ścierające np. na bazie mąki owsianej.

Istotne jest unikanie substancji takich jak: alkohol, mentol, wyciągi z mięty pieprzowej, kwasy owocowe, olejek eukaliptusowy. Produkty do skóry naczyniowej nie powinny mieć w składzie podłoża euceryny i lanoliny oraz  rozpuszczalników  tj. dioksanu, mineralnych parafin, oleju parafinowego. Nie stosujemy maseczek peel off, produktów zawierających konserwanty i barwniki. Substancje te mogą wywołać świąd, pieczenie oraz alergię kontaktową.

Pacjenci mogą wspomóc się regularnie odwiedzając gabinety kosmetologiczne. Odpowiednio dobrane zabiegi  obkurczająco- wzmacniające naczynia na bazie alg morskich, glinki różowej, czerwonej, ampułek z witaminą C zregenerują podrażnioną skórę. Zaleca się również korzystanie z naświetlań lampą Sollux z niebieskim filtrem.

Obecnie dermatolodzy dysponują nowoczesnym sprzętem z walce ze zmianami naczyniowymi. Najskuteczniejsza jest terapia laserowa, która pozwala w najmniej inwazyjny sposób zniwelować zmiany. Z rumieniem bardzo dobrze radzi sobie terapia IPL.W niektórych gabinetach stosowane są nadal takie metody jak np. kriochirurgia, elektroliza, termoliza. Zaangażowanie pacjenta ma kluczowy wpływ na skuteczność terapii w zmianę złych nawyków oraz wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji domowej. W przypadku braku odpowiednich działań zmiany naczyniowe powrócą pomimo profesjonalnej terapii w gabinecie lekarskim.

Add Your Comment