Botoks # toksyna botulinowa

Zmarszczki mimiczne powstają na skutek działania mięśni twarzy, które pracując układają skórę w fałdy. Stają się one widoczne zazwyczaj w okolicach 25 r.ż. Nie jest to jednak regułą – u niektórych pacjentów zmarszczki pojawiają się dużo wcześniej, u innych znacznie później. Aby skutecznie zniwelować zmarszczki mimiczne, lekarz wykonuje zabieg z wykorzystaniem toksyny botulionowej typu A- jest to substancja biologiczna wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum.
Botox to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, gdyż odmładza skórę i przywraca jej młodzieńczy wygląd. Preparaty używane podczas procedury są zarejestrowane jako leki i powinny być podawane tylko przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.
Na co stosować botox ?
Toksyna botulinowa stosowana jest do:
– usuwania zmarszczek mimicznych czoła (lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych), okolicy oczu (kurze łapki), nosa (królicze zmarszczki)
– leczenia bruksizmu
– niwelowania nierówności na brodzie, unoszenia łuków brwiowych i kącików ust
– leczenia nadpotliwości – w obrębie dłoni, stóp, czoła, owłosionej skóry głowy.
Jak działa botox ?
Botox działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, a efekt zabiegu pojawia się stopniowo po kilku dniach od podania. Pełen rezultat kształtuje się do dwóch tygodni. Profesjonalnie wykonany zabieg nie powoduje „efektu maski na twarzy”. Pacjenci obawiają się przerysowanego efektu, myląc zabiegi z wykorzystaniem Botoxu z procedurami z użyciem kwasu hialuronowego. Do zabiegu nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Jest on wykonywany w dniu konsultacji lekarskiej po wykluczeniu przeciwwskazań.
Jak wygląda zabieg ?
Zabieg polega na iniekcjach toksyny botulinowej w wybrane mięśnie mimiczne twarzy, dzięki czemu zaburzane jest przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. W praktyce mięśnie są unieruchamiane na 3-6 miesięcy.
Przed zabiegiem botox'em
Pacjent przed zabiegiem jest znieczulany kremem z lidokainą. Cała procedura trwa około 30 minut. Bezpośrednio po wykonaniu Botoxu nie należy dotykać ani masować okolicy zabiegowej, korzystać z sauny oraz intensywnie ćwiczyć. Przez minimum 4 godziny po zabiegu pacjent nie powinien się schylać ani kłaść. Należy również unikać palenia papierosów oraz picia alkoholu, gdyż wpływa to na długość utrzymywania się efektów. Po 2 tygodniach pacjent powinien zgłosić się na kontrolę, aby upewnić się, że oczekiwany efekt został uzyskany. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej można powtarzać nie częściej niż co 3 miesiące.
Botoks - przeciwwskazania
• ciąża, karmienie piersią
• choroby układu sercowo- naczyniowego
• przewlekłe choroby autoimmunologiczne
• przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
• antybiotykoterapia
• choroby płytki mięśniowo-nerwowej
• choroby układy nerwowego
Ważne
Jednym z często powielanych mitów jest to, iż po zaprzestaniu stosowania toksyny botulinowej zmarszczki się pogłębią. Nie jest to prawdą – mimika powróci do stanu sprzed pierwszego podania toksyny botulinowej. U osób, które stosują Botox regularnie mięśnie osłabiają się i zmarszczki stają się mniej wyraziste, nawet po ustąpieniu działania toksyny.
W ostatnim, czasie na popularności zyskuje procedura Baby Botox – jest to zabieg z użyciem minimalnych dawek toksyny botulinowej, który ma na celu delikatne zniwelowanie mimiki twarzy. Jest to zabieg polecany młodszej grupie pacjentów.