Lśniące, gęste, zadbane włosy, stanowią atut każdego człowieka. Kręcone czy proste, ciemne czy jasne? Wiele osób ma zastrzeżenia co do wyglądu swoich włosów, ale co zrobić kiedy naprawdę pojawia się problem i zaczyna ich ubywać?
Bardzo ważną kwestią związaną ze wzrostem włosów jest, to iż rosną one w nierównomiernym tempie. Każdy z etapów wzrostu włosa różni się od pozostałych. W fazie anagenu obserwuje się intensywny wzrost włosa, który trwa około 3-6 lat. Następnie włos przechodzi w fazę obumierania, katagen i finalnie w telogen, czyli fazę wypadania włosa. Z tego powodu codziennie możemy zaobserwować wypadające włosy, których ilość jest indywidualna dla każdego człowieka. Najczęściej jest to około 50-150 włosów dziennie. Po wypadnięciu włosów, mieszki regenerują się i wyrastają
z nich nowe włosy. Istnieją jednak sytuacje patologiczne, które wpływają na nadmierną utratę włosów i znaczne przerzedzenie się fryzury. Czynnikami wpływającymi na taki stan rzeczy, może być stres, cukrzyca, choroby tarczycy, stany nowotworowe czy poród i połóg. Innymi istotnymi czynnikami, które przyczyniają się do wypadania włosów, a finalnie do wystąpienia łysienia androgenowego są androgeny – testosteron i dihydrotestosteron. Wpływają one na miniaturyzację mieszka włosowego – włos zbyt wcześnie wchodzi w fazę telogenu i wypada. Najczęściej ten typ łysienia obserwuje się u mężczyzn w okolicach skroni i wierzchołka głowy, ale spotyka on również kobiety i obejmuje rozlane przerzedzenie wierzchołka głowy.
Łysienie androgenowe jest obecnie bardzo powszechnym problemem. Pierwszym adresem, pod który powinien udać się pacjent jest lekarz dermatolog. Może zlecić on specjalistyczne badania, za pomocą, których określa rodzaj dobieranego leczenia. Każda terapia łysienia jest inna, dobrana indywidualnie do pacjenta. Najczęściej pierwszym wyborem są preparaty doustne z witaminą B12, D3
i żelazem oraz wcierki lub szampony do włosów skłonnych do wypadania. Są one jednak skuteczne
w przypadku stanów przejściowych lub początkowego wypadania włosów. W przypadkach zaawansowanych, zalecane jest wykonanie specjalistycznych zabiegów na skórę głowy.
Jednym z sposobów walki z łysieniem jest mezoterapia DrCyj. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem zawierającym peptydy i kwas hialuronowy. Wpływają one na pobudzenie krążenia, co zwiększa ukrwienie mieszków włosowych, ich odżywienie i dotlenienie. Składniki preparatu utrzymują się w organizmie do 2 tygodni, co przedłuża efektywność terapii. Już po 1 zabiegu można zaobserwować zatrzymanie wypadania włosów, a kolejne wpływają na zagęszczenie i pogrubienie włosów. Cała kuracja powinna trwać 2 miesiące w 4 sesjach co 2 tygodnie. Zabieg podtrzymujący wykonuje się po 6 miesiącach od ostatniej mezoterapii, a efekty utrzymują się około 12 miesięcy.
Kolejną skuteczną metodą jest mezoterapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym Arthrex. Pobraną od pacjenta krew odwirowuje się w specjalnej wirówce uzyskując bogate w płytki osocze, które następnie w serii wkłuć podaje się w skórę głowy. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu, wpływające na silne odżywienie mieszków włosowych, przyspieszają ich wzrost oraz wzmacniają uszkodzone cebulki. Terapia składa się z co najmniej 3 zabiegów w odstępach miesięcznych, a jej efekty widoczne są po około 3 miesiącach od 1 zabiegu.
Rewolucyjną metodą stosowaną obecnie w leczeniu łysienia jest autologiczny przeszczep komórek Regenera Activa. Jest to zabieg w którym pacjent jest jednocześnie dawcą i biorcą komórek.
Z uprzednio znieczulonej okolicy karku (najmniej podatnej na łysienie), pobiera się 3 wycinki skóry, które następnie są miażdżone w specjalnej wirówce. Uzyskany w ten sposób preparat jest bogaty
w komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Podana za pomocą mezoterapii zawiesina ma silne właściwości regeneracyjne, stymuluje proces odnowy mieszków włosowych i naprawę uprzednio uszkodzonych. Efekty widoczne są po około 6 miesiącach. Zabieg wykonuje się jednorazowo, nie ma konieczności wykonywania go w serii, a jego powtórzenie może odbyć się po około 2-3 latach w celu prewencji postępowania łysienia androgenowego.